Jak dbasz, tak masz

Motorower

Chyba nie ma nikogo, kto nie usłyszałby tego powiedzenia minimum raz w życiu. Odnośni się ono w zasadzie do wszystkiego. Nie inaczej jest z jednośladami. Odpowiednia konserwacja i serwis motorowerów jest gwarancją ich długiego życia, a co za tym idzie, wzbudzania radości u innych właścicieli.

Dbanie o motorower to nie tylko mycie i przysłowiowe chuchanie na jego zewnętrzne elementy karoserii. By był niezawodny, należy przede wszystkim dbać o jego stan techniczny. Jak to bywa w przypadku wszystkich tworów motoryzacji, jest kilka rzeczy, o których nie warto zapominać. Linki do motorowerów są jednym z takich elementów. Używa się ich w wielu podzespołach: sprzęgle, hamulcach, dozowniku oleju, sterowniku gazu, czy nawet w samym liczniku.

Korozja głównym wrogiem

Linki do motorowerów wykonane są zwykle z materiałów, które mogą być podatne na działanie korozji. Oczywiście stosowane obecnie rozwiązania skutecznie potrafią przed nią chronić i linki do motorowerów służą przez dziesiątki tysięcy kilometrów, jednak nie należy bagatelizować tego zagrożenia. Warto okresowo sprawdzić, czy linki do motorowerów nie pokrywają się rdzą w newralgicznych punktach, oraz czy nie przecierają się w miejscach połączeń z innymi podzespołami.

Pamiętaj o naprężeniu

By linki do motorowerów spełniały swoją funkcję ważne jest, by były odpowiednio naprężone. Wyregulowanie takiej linki do motorowerów nie jest tak proste, jak może się wydawać. Zbyt mocne naprężenie może spowodować jej szybkie przerwanie. Z kolei zbyt słabe naprężenie może powodować nieprawidłowe działanie podzespołów, za które linki do motorowerów są odpowiedzialne.

Jak często serwisować motorower?

Odpowiedź jest prosta: im częściej, tym lepiej. Niezbędnym minimum jest przegląd przed sezonem użytkowania motoroweru. Z pewnością jednak nie zaszkodzi, jeśli i w trakcie sezonu spojrzymy czy wszystkie podzespoły nie wzbudzają naszych podejrzeń tak, by awaria nie zaskoczyła w nieoczekiwanym momencie. Podczas długich wycieczek warto również mieć ze sobą kilka prostych narzędzi, które w razie potrzeby mogą być niezbędne do usunięcia drobnej awarii.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *