Od momentu powstania pierwszych pojazdów mechanicznych sen z powiek konstruktorom spędzało wiele części składowych, które sprawiają niemałe kłopoty. Jedną z takich części jest z pewnością skrzynia biegów. Element nieustannie modyfikowany i ulepszany.
Automatyczna skrzynia biegów, inaczej wariator skuter, ma wbrew pozorom długą historię zastosowania w jednośladach. Zamontowana pierwszy raz już w roku 1910 została jednak wyparta na długie lata przez skrzynie manualne. Kolejnym podejściem wdrożenia wariator skuter do masowej produkcji była próba firmy Salsbury w 1938 roku. Jednak z uwagi na zaporowe ceny skuterów jak na tamte lata pomysł nie wypalił. Dziś, jak na ironię, mało kto wyobraża sobie jednoślad bez części tak znamiennej jak wariator skuter. Szukanie manetki bądź nóżki zmiany biegów w tych maszynach wydaje się być abstrakcją.
Jak działa wariator skuter ?
Zasada działania tego rodzaju skrzyni biegów jest niezwykle prosta. Mamy tu dwa stożki połączone paskiem klinowym. W zależności od tego, jak blisko siebie się znajdują, poziom napędu jest dostosowywany do prędkości i obciążenia. Prostota budowy wariator skuter pozwala użytkownikom na łatwe i swobodne tuningowanie napędu w skuterach. Poradzi sobie z tym nawet początkujący majsterkowicz bez specjalistycznych narzędzi i warsztatu.
Nie zawsze tak było
Mimo iż obecnie ciężko znaleźć na rynku skuter z manualną skrzynią biegów, nie zawsze tak było. Użycie wariator skuter tak naprawdę zdobyło popularność dopiero w latach 80. Od tego czasu rynek zaczęły zalewać skutery z tym rozwiązaniem. Dzięki wygodzie użytkowania skradły serca użytkowników i zostały z nami na stałe. W zestawieniu ze skrzyniami manualnymi konstrukcyjnie mają same zalety, więc tak naprawdę nikogo to już nie dziwi.
Nie tylko skutery
Mimo iż dla użytkowników motocykli nadal skrzynie manualne wydają się być bardziej atrakcyjne, co widzimy po sprzedanych egzemplarzach, skrzynie automatyczne nie są nieobecne. Coraz więcej producentów decyduje się na takie rozwiązania, a coraz więcej klientów zaczyna doceniać ich wygodę oraz niższe koszty ewentualnego serwisu.